הצבע המתייבש של הבלוק

ברחוב מאז”ה בתל אביב עומד בניין שהיה מיועד למשרדים, ואמור להפוך בניין מגורים. בחודשים אוגוסט-נובמבר 2008 הוא שופץ, והשכנים מסביב התלוננו על הרעש, התאורה והקטנת מספר מקומות החניה.

מדובר בבניין של “הבלוק”, תוכנית ריאלטי חדשה של ערוץ 10 שתתחיל בשבת. אני הוזמנתי לסט, כבלוגר ששם הבלוג שלו הוא “’שמלבד בבלוג שלו כותב גם בYnet’” על פי אתר אייס. צפינו בפרק הראשון של התוכנית, ועשינו סיור ונדילזם קטן בבניין – תיכף אסביר.

על פי ההפקה מדובר לא סתם בריאלטי, אלא במציאות – שזה שקול למשפט האלמותי מהתוכנית “רמת אביב ג'” – “מחמאה ממך זה ממש קומפלימנט”. אל תשאלו אותי למה אני יודע את זה. אבל כנראה מדובר בדרך אלגנטית להגיד – אנחנו ריאלטי אמיתי שלא עושה עוונתות, ושההפקה לא מתערבת בו ומשבשת תוצאות או וואטאבר.

ומה עובד במרכז הריאלטי הזה? בעיקר חברת נדל”ן שרוצה למכור את הדירות בבניין ולעשות הרבה כסף. כי זה מה שחברות נדל”ן עושות. ואם מוכרים לנו בתוכניות בערוצים המסחריים גבינות, משקאות קלים וחברות סלולר, אז למה שלא נקבל גם חברת נדל”ן בפריים טיים.

הרעיון של התוכנית, שמבוסס על פורמט אוסטרלי , וישמש גם תשתית למודל עסקי לחברה (אם התוכנית תצליח ותיצור את הבאזז שהם רוצים סביב פיסת הנדל”ן הזאת שמשקיפה לרחוב מנחם בגין הסואן), הוא שנותנים לחמישה זוגות חללים לא בנויים בבניין הנטוש. יש שם צינורות שיוצאים מכל עבר, אפר ואבק וחול, הקירות שכבר בנויים לא מטוייחים, ועל חלקם מרוסס גרפיטי. או כמו שקוראים למקום כזה בתל אביב – 900 דולר לא בדמי מפתח.

אנשים שיקנו דירות יוכלו לשפץ אותם לבד בליווי של החברה – במקום לקנות דירה מוכנה. באופן דומה המתמודדים מקבלים שלושה חודשים, ו-200,000 שקל שהם צריכים להחליט איך לתקצב בשביל להפוך את הדירה למדהימה. בגמר תהיה מכירה פומבית של כל הדירות לכל מיני מיליונרים, והדירה שתימכר בסכום הכי גבוה תזכה את משפציה בפרס. ראינו את אלה המשופצות, ואני מקווה מאוד שהדירה בה דחפו את המקרר באופן כזה שמנטרל כל שימוש בתנור – לא תזכה.

כן, זה קצת כמו במשימה בודדת מהמתמחה עם דונלד טראמפ, רק עם חמישה זוגות (שגרים בתוך הדירות הלא בנויות הללו, ללא שירותים כמו שצריך או מקלחת) ועל פני עונת שידורים שלמה. אפשר רק לקוות שלא יפרמטו את זה מחדש כמו ריאלטים אחרים שעוברים גיור, ושגמר יגיע בטרם יחלפו 1,712 פרקים, לא כולל “אופנת הבלוק”, “הבלוקרים מדברים על הבלוק”, “מבלקים בליקלוק עם דץ” ומי יודע מה עוד. אבל גם אם לא, זה עדיין יהיה הדבר הטלוויזיוני הקרוב ביותר לצפיה בצבע מתייבש. כך לפחות מהפרק הראשון והלא ערוך עד הסוף. אולי צריך לתת זמן להכיר את הדמויות ולחכות שיהיה קצת אקשן.

וכשזה מאחורינו, אני חייב להגיד שהאירוע להשקה של התוכנית היה מגניב ביחס הפוך לזה שהיא עוסקת בנדל”ן ושיפוצים. אחרי הצפיה בפרק והסיור בדירות המשופצות – עמדנו ושברנו קיר. לא שלא עשיתי את זה בעבר, אבל תמיד נחמד לשבור קיר. סיפור מהעבר הרחוק – כאשר שיפצנו את ביתנו, אני ואחי ירדנו למטה עם דליים של שברי קיר והריסות כדי לזרוק בזבל. אחת השכנות שאלה, ונשבע לכם שאני לא ממציא את זה,  “אתם עוברים דירה?”.

אחר כך, באחת הקומות שגם תעבור שיפוץ ותימכר בתור חלל ריק שהיה פעם בערוץ 10 בתוכנית ריאלטי והדיירים יכולים לעצב אותו בעצמם, קיבלנו הסבר על גרפיטי עם אייר-בראש, ואז אמרו לנו לצייר על הקירות גם. אבל עם גרפיטי ספריי – קצת פחות כיף. בתמונות פה מהפליקר יש כמובן את כתובות הבלוגים, ועוד איזה שתי בדיחות מטומטמות.

ואגב – בשביל ליצור עוד באזז, ההפקה הכריזה על שתי פעילויות שיזכו בפרסים – לנחש איזו דירה תזכה בסוף, ומהבלוגרים היא ביקשה להפיץ את זה בכמה שיותר אתרי שתיימאפס. מבין אלה שנכחו שם, אם מישהו יעלה את זה בטוויטר-יוטיוב-פליקר-פייסבוק-בלוג-יצעק למגהפון או משהו – יקבל סופ”ש באחת הדירות.

6 thoughts on “הצבע המתייבש של הבלוק

  1. Pingback: גרפיטי 404 : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן

  2. הפורמט עבר גיור קל.
    בגירסה המקורית, הזוגות אומנם עוברים לגור בבית הלא משופץ, אבל לא כלואים בו כמו הזוגות בארץ.
    כלומר, השיפוץ מתנהל בעוד הם ממשיכים ללכת בכל בוקר לעבודה וכו’. בארץ החליטו שבלי בידוד זה לא יעבוד, כנראה.

  3. Pingback: פודקאסט זה לחלשים » ארכיון » 018 - סוג של בילוי

  4. האמת? מבין כל תוכניות הריאליטי, זו התוכנית השפויה ביותר.

Leave a Reply

Your email address will not be published.