הריכוז שלי במבחן השרדות

אם ערוץ 10 לא ייסגר פתאום (ואני מאמין שהוא לא ייסגר בסופו של דבר – כי כל הצדדים פה בעמדה של “תחזיקו אותי” בשביל ללחוץ על האחרים. גם אם כן ייסגר, זה לא יקרה כל כך מהר), בשבת תחל העונה השלישית של הישרדות הישראלית באיי הפיליפינים.

אתם ודאי לא תצפו בה כי תשתו בירה עם ליכטש בתחתית. אני לא אצפה בו כי אם לא אהיה בתחתית, אשלים עבודה על הרצאה שאני ועידוק כותבים כבר כמה חודשים ואמורה להיות מוכנה ממש בשבוע-שבועיים הקרובים. בהיותי בלוגר ושדר פודקאסט הוזמנתי לאירוע לבלוגרים בו הוקרן חלק מהפרק הראשון.

מיד על התוכנית, אבל כמה מילים על האירוע לפני כן. האירועים של ערוץ 10 לבלוגרים בדרך כלל מאורגנים כהלכה. הפעם היו פה ושם בעיות – הוא התחיל ב-5, שעה שאנשים עוד עובדים בה והיה במיקום “סודי” שלא הורשנו לדעת מה הוא ואף כיסו את עיננו עד שהגענו אליו.

המטרה הייתה לעזור למיתוג של הישרדות – כיסוי העיניים היה זהה לעיניהם המכוסות של המתמודדים, והמיקום – ספא פרטי באבן יהודה – נבחר כדי “להרגע לפני עונה סוערת”. בכל זאת אני חושב שההפתעה לא הייתה מתקלקלת אילו הייתה נקודת איסוף גם במחלף פולג – וזה היה יכול להיות נוח יותר מבחינה לוגיסטית.

האירוח עצמו כלל מסאז’ים בכל מיני שיטות שנעות על סקלאת הניו אייג’ או עם שמות ניו אייג’ים שנמנעתי מלקחת בגלל שהם אינטמיים מדי לטעמי האישי, ואוכל בז’אנר המזטים\אנטיפסטייים למיניהם שהיה בהחלט סביר, ובסוף חולקה מגבת.

ולתוכנית עצמה
אני חייב לפתוח ולהגיד שאני לא אוהב את הישרדות – לא האמריקנית, ולא הישראלית. לא בגלל שאני חושב שזה גרוע. ניסיתי מספר פרקים ממספר עונות משתי הגירסאות – ופשוט אין לי סבלנות לזה, ואני לא מוצא בזה עניין. גם את ה”מירוץ למיליון” ו”המתמחה” עם דונלד טראמפ שהיו הריאלטיז היחדים שצפיתי בהם – הפסקתי. היה קשה לי לעקוב ובשבל מסויים חדל בהם העניין בעיני.

הפרק הראשון בעונה השלישית, או לפחות החלק אותו ראיתי בהקרנה, עמוס בטוויסטים ובשינוי החוקים והפורמט. זה נועד על מנת להפתיע ולהקשות על המתמודדים לתכנן צעדים מראש. בגדול, ומבלי לספיילר אומר שלא תמיד משתלם להגיע ראשון או לעמוד במשימה. לפעמים זה פועל לרעת המתמודדים. לרוב זה מעצבן את הצופה.

עבודת הליהוק של אותם מתמודדים די טובה. מדובר בדמויות שאפשר לחבב, להזדהות איתן, לצחוק עליהן, לשנוא אותן וכמיטב הקלישאה – לא להתעלם מהם או להיות אדישים אליהם (אישית, אני מחבב את הדס מאלקנה שחיה בספר ואת קריספל עוזר המנופאי). שנאהב את הדמויות – זו בדיוק המטרה של כל תוכנית טלוויזיה. כולם גם עוברים מצלמה, אם להתנסח בפוליטקלי קורקט – ובכל ריאלטי נשמעות טענות על זה שאין אנשים “אמיתיים” שנראים פחות טוב ממה שאנחנו רואים על המסך.

עורך התוכנית נשבע שוב שההפקה לא מתערבת, ולא מביימת את המתמודדים או הסיטאציות. לכל היותר מנחים אותם לדבר במשפטים שלמים בעדויות – כלומר להשתמש בשמות במקום “הוא” ו”היא”, לפרט מעבר ל”כן” ו”לא” ו”כשהגענו לשם” וכדומה. קשה לי להאמין לזה – ולכך שהבמאים והצלמים במקום לא ביקשו לכל הפחות לחזור על דברים שנאמרו או נעשו אם הם לא צולמו או הוקלטו שוב.

קשה ולא תמיד משתלם לביים אנשים שאינם שחקנים מקצועיים, ואין להם נסיון מול מצלמה ולגרום לזה להראות טבעי – אפילו אם הם צריכים לחזור על משפט שהם כבר אמרו לפני שניה ולא להקריא טקסט שכתבו להם (ויש לי מספיק הופעות משל עצמי מול מצלמה בשביל להוכיח את זה). אבל כצופה זה לא ממש משנה לי – לא בהישרדות ולא בתוכניות אחרות. זה גם לא מעניין אותי אם ההפקה סימנה פייבוריט ועזרה לו לנצח.

יותר מאשר זו תחרות ריאלטי – בעיני זו תוכנית טלוויזיה שאומרה לבדר. מהפרק החלקי שראיתי של השרדות 3, ובחלקים שגיא זוארץ לא מתאר כל דריכה על החול וכשהמתמודדים לא חופרים לצופים ואחד לשני – היא מצליחה לעשות את זה.

ועם כל זה – האם אצפה בעונה השלישית? שאלתי וגם אענה – לא נראה לי. על סמך כל מיני שטויות שאני כותב בטוויטר, ואחרי שידור התוכנית הדוקומנטרית על הפרעת קשב, חברי לעבודה אמנון מרנדה הצביע על כך שאני עונה על חלק מהסימפטומים.

יכול להיות שבאמת יש לי דרגה מסויימת אך לא קלינית של הפרעת ריכוז. או סתם רמות ריכוז שונות מהמומצע – כי בשביל ליצור אותו צריך שיהיו גם נתונים סביבו. אם התוכנית הייתה מורכבת מ-20 פרקים שבועיים בני שעה, יתכן שהייתי צופה וממקסס את מה שהפסדתי.

נסיון העבר שלי עם המירוץ למיליון הישראלית הראה לי ששבוע וקצת של ריחוק מהטלוויזיה יוצרים פער מאוד גדול שפשוט אין זמן להשלים.

גם אם לא אעדר ואהיה פנוי כל רביעי ושבת, שני פרקים ארוכים מדי שבוע, על פני עונה של עשרות פרקים – זה פשוט משהו שאני לא יכול להתחייב אליו.

13 thoughts on “הריכוז שלי במבחן השרדות

 1. הפוסט רשום במן התחנחנות מתנצלת כלפי מפיקי הסדרה, כאילו לא נעים לך להגיד שזו סידרה חרא ואתה לא רוצה לראות אותה כי היא חרא בלי קשר ל ADHD רק כי היה שם ספא והפקות. זה בולט עד לכדי כאב וחבל.

 2. אדלה – אין פה שום התנצלות או התחנחנות. אני לא חושב שהסדרה חרא, אלא שהיא נמרחת.

 3. והאמירה שלך כאילו אני לא ישר וערוץ עשרה קנה אותי נמצאת על הסקאלה שבין מעליבה למשמיצה.

 4. שווה לך ללכת לבדוק את עניין ה-ADHD (אם כי סביר יותר שזה ADD, ה-H מסמל היפראקטיביות והוא נדיר יותר). אני הלכתי לאבחון לאחרונה ונמצאתי כבעל הפרעת קשב. אני כרגע לוקח קונסרטה שבהחלט עוזרת. כמובן שלכל אחד זה יכול להשפיע בצורה אחרת אבל אני ממליץ לך ללכת לאבחון. חיסרון עיקרי הוא שמעל גיל 18 אין שום השתתפות של קופת חולים, לכל היותר החזר על ייעוץ חיצוני שמגיע לך X פעמים בשנה (תלוי בקופה ותלוי בסוג הביטוח שלך, אני בכללית ויש לי מושלם) וגם אז הנוירולוג צריך להיות ברשימה של הקופה ואם הוא לא שם – אין החזר.

 5. יש לי כל כך הרבה דברים אחרים שאפילו לא בא לי להתמודד עם משהו חדש.

  אני גם חושב שאבחון על סמך טוויטר, ועל סמך זה שקשה לי להתרכז בריאלטי של שעתיים ומשהו הוא מוגזם.

  בסך הכל אני כן מתפקד.

 6. אני לא משמיצה ואין בי רצון להעליב אני רק אומרת שהכתיבה מרגישה כאילו הכותב חייב משהו למערכת ואני לא כתבתי שאתה לא ישר – חס ושלום, אני מתכוונת לכך שהבחירה של התיאורים והניסוח מעבירים את התחושה הזו שיש דברים בגו.
  הפיסקה הזו לדוגמא:”יותר מאשר זו תחרות ריאלטי – בעיני זו תוכנית טלוויזיה שאומרה לבדר. מהפרק החלקי שראיתי של השרדות 3, ובחלקים שגיא זוארץ לא מתאר כל דריכה על החול וכשהמתמודדים לא חופרים לצופים ואחד לשני – היא מצליחה לעשות את זה.”
  נקראת ממש מאולצת יש הרבה ifs Until you get to the point

 7. וזה בדיוק מה שאני אומר – שחלקים מאוד ספציפיים בתוכנית טובים – והשאר נמרחים.

  אני לא מפחד לקטול כשצריך ולא מרגיש מחוייב לאף אחד – את מוזמנת לעבור על עשרות אלפי מילים שלי באינטרנט.

 8. תודה הגר. לשם האתגר ניסיתי לא רק לצלם, אלא גם לערוך את זה כשעיני קשורות, אבל זה לא הצליח ואני חושב שמחלקתי קבצים מאוד חשובים במחשב.

 9. ובכלל לקשור את העיניים זה בעייתי מבחינה טכנית, אז עשיתי את זה כשהן מכוסות.

 10. Pingback: פודקאסט זה לחלשים » ארכיון » 030 – פודקאסט זה לשלושים

Leave a Reply

Your email address will not be published.