סדרות רשת: פיני בלונדון והחלומות של שיר

סדרות רשת זה אחלה באופן כללי. באמת. בשביל זה יש יוטיוב. עם מצלמה ביתית, וצוות מצומצם ולא יקר אפשר לעשות כל מיני דברים מגניבים, ולא להיות תלוי ברשתות השידור הגדולות – ולעשות מה שרוצים ביוטיוב מול הצופים.

אפשר גם כמובן להתגלות על ידי רשתות השידור הגדולות, או איזו חברת הפקה, ואז גם לקבל מלא כסף לציוד וצוות גדול יותר, ושגם שיהיו מלא צופים ומחלקת פרומו שתשווק אותך. תלוי מה אתה רוצה להשיג. לא אכנס להאם האינטרנט תהרוג את הטלוויזיה וזה (היא לא). רוצה לספר על שתי סדרות רשת שהזדמנן לי לצפות בהן לאחרונה.

פיני בלונדון

[עדכון 7.1.10] אני מודע לכך שהאתר והיוטיוב לא באוויר. לפי מה שנמסר לי אמור לחזור בקרוב.

סדרה אחת היא “פיני“. מי שיצר אותה ומככב בה הוא תומר ברזידה, שעבד איתי ב-ynet במחלקת התמונות והווידאו. האמת שלא ידעתי שהוא יצר את הסדרה עד שנשלחה אלי על ידי חברה נוספת במערכת וצפיתי בה יחד עם כל העולם.

לפני שבכלל ניגשתי לצפות בפרקים, אני חייב להגיד שהתלהבתי מהאריזה. אתר הסדרה מושקע, מסודר וידידותי מאוד. עם כל המידע שצריך, רינגטונים, כל הסושל מדיה סטאף, ופרקים להורדה או צפיה באיכות גבוהה, ולא רק בנגן מגורען. ובאמת לא מדובר פה בסיבוך טכנולוגי, אלא בתכנון ואפיון נכון, עיצוב נקי, וממש לא הרבה עבודה. תומר וחבריו גם מייעדים את הסדרה למפיקים או ספונסרים, ורוצים בסופו של דבר להרוויח ממנה. ואתר מסודר ובלי דהרים מהבהבהים הוא בהחלט גורם חשוב.

מן האודות: “פיני, טבח בקריה שזה עתה השתחרר, מנסה להגשים את חלום חייו. בפנטסיה שלו – להיות גורדון רמזי הבא – השף הכי מפורסם באנגליה!”. הסדרה מבוססת על חוויותיו של תומר כמהגר באנגליה. אז הנה פרק.

http://www.youtube.com/watch?v=c8mxxuCFhaU

הסדרה, מספר תומר באתר, צולמה ברד. אפשר לראות או להוריד פרקים ב-HD, והיא אכן נראית ומצולמת טוב. הסדרה מלווה גם במוזיקה מקורית של ששון הורי. אהבתי אותה, אם כי לפרקים היא מזכירה לפעמים יותר מדי את המוזיקה של “תרגיע” של לארי דיוויד. אם הייתה השראה משם, היא מורגשת בהחלט.

תומר משחק בתפקיד הראשי ולא תמיד משכנע אותי שהוא דמות ולא עצמו, אבל בהחלט משעשע בנסיונותיו לדבר באנגלית ולהשתלב בסביבה החדשה. הסיפור גם חביב, אם כי לעיתים קרובות מדי, לטעמי, הבדיחות המילוליות, ודברים שהולכים בכוונה לאיבוד בתרגום מאנגלית לעברית (Upside down Coffee וכיוצא באלה), קצת מוגזמות ולוקחות את תשומת הלב משאר הניואנסים, הטובים יותר, של הפערים התרבותיים אותם מנסה הסדרה להראות.

בתוך כל זה, אני לוקח בחשבון שמדובר בהפקה עצמאית על בסיס התנדבותי. בדומה לדברים שאני לוקח בהם חלק, יש צוות מצומצם שבו כולם עושים את כל התפקידים בהפקה וביצירה. בתוך הקטגוריה הזאת, באמת מדובר בהפקה מושקעת ומצחיקה, אבל גם לעומת דברים מסחריים וגודלים יותר – פיני הוא בהחלט משהו ששווה וכיף לצפות בו.

שיר חולמת
סדרת רשת שניה היא “Dreams and stuff” עם שיר שומרון. את שיר אתם מכירים, או שתכירו, מהקליפ של אורן לביא, שעכשיו מועמד לגראמי, ובו סטופ מושן של חלום או פנטזיה שלה מטיילת על המזרן שלה.

הסדרה עלתה זה עתה לאוויר עם הפרק הראשון, והוזמנתי להקרנה בה צפיתי במספר פרקים. מדובר בסדרה שהיא חלק מקמפיין אינטרנטי של חברת מזרנים. חלקים אחרים של הקמפיין, וגם אמרתי זאת לארד אקיקוס שהוא מיוזמיו, אני לא אוהב. לא רוצה שקיר הפייסבוק שלי, או הניוזפיד של החברים שלי יהפוך לעמוד פרסומות למזרן – רק כי הם קיבלו אותו או הצטלמו עליו.

הגבול בין המלצה אישית כנה ואמיתית של גולשים על דברים בקיר שלהם, לבין משהו שהם עושים כי הם מקבלים הטבות או מבצעים או במסגרת תחרות, מיטשטש. הוא הופך למה שמומחי הסושל מדיה קוראים “שיחה”, כאשר לא בדיוק מדובר בשיחה בעיני. בקונטקסט של רשת חברתית, זה פשוט מרגיש לי כמו פרסומת. אלה הנורמות שנוצרו ברשתות חבריות ואני כנראה לא אכול לשנות אותן, רק לסלק מהפיד שלי דברים שאני לא אוהב.

נחזור לסדרה. היא אמנם מקושרת למוצר ולקמפיין, ויושבת כחלק ממנו, ואי אפשר לפספס את השם של המזן. יחד עם זאת, היא חיה גם כיישות עצמאית של יצירה. המזרן והמותג עוטפים את ערוץ היוטיוב בה היא משודרת, אבל בתוך חלון הווידאו, כלומר בסדרה עצמה,נראה המזרן בפרק אחד בו הוא מגיע לקיר, לפחות ממה שצפיתי. בפרקים הנוספים – הלוגו מופיע בפתיח בלבד, ושיר מחמיאה למזרן (שקיבלה מתנה) – ואולי בכנות – כך לפחות היא מעידה.

הסדרה היא מעיין בלוג-וידאו מתוסרט. שיר מספרת למצלמה ולצופים על החלומות שלה אותם היא כותבת במחברות כשהיא קמה בבוקר, ואיך הם משפיעים על חיה. הנה הפרק הראשון, ונמשיך.

הפרקים מתוסרטים בחלקם, על ידי דניאלה דנצינגר. שיר ותומר קזיניץ, שיצר איתה את הסדרה, מספרים שהיא מבוססת גם על חיה האמיתיים. הם אומרים גם שישנם קטעים לא מבויימים – כמו שיחת סקייפ עם אחותה של שיר, שפשוט קרתה תוך כדי הצילומים והוכנסה לאחד הפרקים.

לפני שבאתי להקרנה חששתי שזה יהיה לונלי גירל – סדרת רשת שבהתחלה לא נחשפה ככזו, אלא הוצגה כבלוג אמיתי. צפיתי מחדש בפרקים של לונלי בשבוע שעבר לפני ההקרנה של החלומות, וכבר התכוונתי להגיד ליוצרים שזה כל כך 2006 לעשות משהו כזה באינטרנט. אבל החלומות זה ממש לא לונלי גירל, למרבה השמחה. יצא משהו שונה וחמוד. אם כי אני לא יודע אם אני באמת אשב לצפות בכל הפרקים.

נצא מהסדרה הספציפית הזאת והקמפיין. תומר דיבר לפני ההקרנה על תוכן ממומן, והביע תקווה שסדרות כאלה יהיו רק ההתחלה, ותהיה לו, וליוצרים אחרים, אפשרות להפיק תוכן עצמאי מסוג זה. הוא יביא את הסדרות, הספונסר יביא כסף – והכל יהיה סבבה וסדרות מגניבות באינטרנט.

מאוד הייתי רוצה לראות יצירה אמיתית וכנה באינטרנט, בטלוויזיה, בקולנוע או בכל מדיום, לצורך העניין. יהיה מצויין אם יוצרים גם יוכלו להתפרנס מזה בלי להתפשר על האומנות שלהם, ועל המסר שהם רוצים להעביר. לא אסתיר את העובדה שגם אני רוצה לקחת חלק ביצרת דברים ברשת – ואם לא להתפרנס מהם – לפחות לא להוציא עליהם את הכסף, אלא שמישהו אחר ישלם.

אני גם בטוח שיש תהליכים כאלה של הפקה וגיוס ספונסרים מצד כל מיני יוצרים, ואני יודע גם שזה לא קל. המפרסמים לא תורמים ומממנים כי באמת הם מאמינים באומנות וביוצרים צעירים. הם רוצים לראות את המוצר שלהם והלוגו על המסך, ורוצים שהצופים יראו אותו ויקנו (ועדיף שיקנו שניים ממנו). משם מגיע הכסף. ותמיד צריך להיזהר שהמוצר לא ישתלט על התוכן.

כדוגמה למהפכה שמייחל אליה תומר, הוא נותן את הערוץ של בורגר קינג וסת’ מקפארלן ביוטיוב. הסיפור שלו לא בהרכח מהווה דוגמה מייצגת לכאן או לכאן, אבל הוא מעניין. מקפארלן, יוצר הסדרה פאמילי גאי, יצר מערכונים קצרים ליוטיוב שלפניהם יש פרסומות לבורגר קינג, פרייס ליין או DVD של הסדרות של מקפארלן – כולל כזה של המערכונים עצמם. המערכונים לא כאלה מצחיקים בעיני, אבל לי יש אפס סדרות ברשת אמריקנית, ולסת’ מקפארלן יש מיליארדתלפים. אז הוא כנראה יודע מה הוא עשה יותר טוב ממני.

כשהוכרז שיתוף הפעולה הזה, פורסם שמקפארלן יצור 50 מערכונים בני כשתי דקות. שנה וחצי אחרי ההכרזה, יש פחות מהכמות הזאת והפרק האחרון עלה לרשת לפני חצי שנה. באינטרנט אין לאף אחד זמן לחכות לעונה הבאה.

http://www.youtube.com/watch?v=HWTN4MyNjP4

לא רק באינטרנט יש לו עניינים עם ספונסרים. מקפארלן עשה לאחרונה ספשל ברשת פוקס עם אלכס בורנסטיין, שחקנית ומדבבת בסדרות שלו. הם עשו מערכונים ושירים על הבמה והקרינו מספר מערכונים מוקלטים מראש. קצת ערבוביה לא קשורה לכלום, אבל כנראה מקפארלן רצה להראות את הפרצוף שלו גם באמת, ולא רק דרך האלטר אגואים שלו – מיליארדי הדמויות שהוא מדבב.

מיקרוסופט הייתה אמורה למממן את המשדר הזה, ולשלב בתוכן שלו את מערכת ההפעלה החדשה Windows 7, כדי שיהיה אפשר גם לשדר אותו ברצף וללא פרסומות, אבל העסקה בוטלה. במקרה הזה, זה כנראה לא הגיע לדיון על כמה האריזה של Windows תראה בפריים. על פי ווראיטי, במיקרוסופט הגיעו לצילומים והבינו שההומור של מקפארלן, שעוסק בירידה על חרשים, בשואה ובהגיינה נשית, לא יושב להם טוב עם המותג. בסופו של דבר הפרסומות של Windows, שמבוססות על קטעים מהסדרה עם טקסטים אחרים עלו לערוץ היוטיוב של מיקרוסופט.

http://www.youtube.com/watch?v=F-daXbYL4hY

למקפארלן יש כרגע שלוש סדרות אנימציה ברשת פוקס. הוא טאלנט מספיק גדול שם. הוא יכול להרשות לעצמו להגיד באחד הפרקים של פאמילי גאי (הסדרה הראשונה והכי מוצלחת שלו), שכנראה קופים מנהלים את הרשת, מאחר שהם ביטלו את הסדרה פעמיים. הבעיה היא שאילו הייתה זו יוזמה עצמאית ללא רשת טלוויזיה שתגב את היוצר ותמצא פתרון, ומפרסם זהה או קטן יותר היה מתעצבן או מתחרט, סביר להניח שההפקה הייתה נעצרת והכל פשוט היה הולך לפח.

3 thoughts on “סדרות רשת: פיני בלונדון והחלומות של שיר

  1. שמת לב שפיני נעלם מהרשת זמן קצר לאחר פרסום הפרק הראשון? וכשאני אומר נעלם, אני בהחלט מתכוון לכך – הוידאו ששילבת בפוסט נמחק מיוטוב, האתר שלהם מביא להודעת under construction סטנדרטית וכו’. חבל.

  2. Pingback: קרטושקס

Leave a Reply

Your email address will not be published.